Dekoratif duvar saatleri

Saat ilk bulunduğu dönemde oldukça değerli bir dekorasyon aleti ve icat olarak ele alınmıştı. Evlerde oldukça büyük saatler bulunur, devlet binalarının girişinde heybeti ile insanları karşılarlardı. Tarih ilerledikçe saatler küçüldü ancak dekorasyon işlevini kaybetmedi. Altmışlı yıllarda duvar saatleri son derece çeşitli ve ev dekorasyonunun vazgeçilmezi halindeydi. Herkesin oturma odasında dekoratif duvar saatleri yer alırdı. Modern dünya insanların saat kavramını unutmasına neden olduğu dönemde saatler küçüldü ve tek işlevleri insanları uyandırmak haline geldi. Yeni döneme ise insanlar zamanın değerini yeniden anladığı için saatler yeniden dekorasyonun baş tacı olmayı başardı ve birçok iç mimar tarafından yeniden evlerin başköşelerine yerleştirilmeye hazır hale geldiler. Dekoratif duvar saatleri sadece evlerde kullanılıyor sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Gün içinde size yardımcı olan birçok saat dekoratif olarak hayatın içerisinde yer alıyor.

Dekoratif duvar saatleri nerelerde kullanılır?

·         Ev için dekoratif duvar saatleri

Evinizin dekorasyonunda hem saat hem de tabloları bir araya getirmeniz mümkündür. Özellikle eviniz küçükse kanvas tablolar üzerine yerleştirilen saatlerden yararlanarak hem yer kazanabilir hem de farklı bir tasarımla evinizi şenlendirebilirsiniz. Duvar saatleri küçük evlerin kurtarıcısıdır. Parçalı tablolar, baskılı ahşaplar ya da özel tasarımlar da hem büyük hem küçük evlerde kullanılabilirler. Evinizin dizaynının durumuna göre sade bir model saat seçebilir ya da kullanacağınız köşeye göre gösterişli bir tasarımdan yararlanabilirsiniz.

Koridorlar için de dekoratif saat türleri son derece işlevseldir. Koridorlara koyduğunuz vazo, mum gibi şeyler tehlikeler yaratırken duvara astığınız ve evin bütünü ile uyumlu bir saat çok daha dikkat çekici olacaktır. Bu alanlara saat yerleştirirken özellikle koridora açılan orta kısımda bir kapı varsa bunun karşısında olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Bu kapı illaki evin kapısı olmak zorunda değildir; sokak kapısı, mutfak kapısı da evin koridor kısmında yer alıyor olabilir.

·         Hizmet sektörü için dekoratif duvar saatleri

Son dönemde üretilen saat türlerinin hepsi oldukça şık olmasına rağmen bunların bir kısmı hizmet sektöründe oldukça fazla yer buluyor. Butik kafelerde ya da pastanelere özellikle tabela yanına asılan istasyon tipi dekoratif duvar saatleri kişilerin mekanı daha sıcak bulmasına ve “Aslında vaktim var.” diyerek mekanın misafiri olmasına ikna ediyor. Saat artık dekorasyonun içerisine kişileri ikna eden bir araç olarak yerleştiriliyor. İnsanlar modern dünyanın temposu içerisinde zamanın akışını kontrol etmekte zorlandığı için aniden karşısına çıkan saat aslında kendisi için vakti olduğunu gösteriyor demek de mümkün.

Otellerin koridorlarında kullanılan saatler ise kişilerin yemeğe ne kadar zamanı olduğunu, kaçta otelin hangi hizmetinin başladığını hatırlatır bir nitelik taşıdığı için kişilerin otelde daha aktif olmasına yardımcı oluyor. Anlayacağınız saatler sadece mekan içerisinde değil aynı zamanda mekanın dışında da önemli bir yere sahip.

Ek bir bilgi olarak bekleme salonlarında da dekoratif duvar saatleri olması son derece önemlidir. Kişilerin kendini güvende hissetmesine ve bulundukları zaman sürecini takip etmelerine yardımcı olur. Bazen gerilen kişiler bekleme odalarında uzun süredir beklediğini düşünebilir işte bu anlarda kişilerin anda kalabilmesi adına bir saatin olması önemlidir.

Saat hayatımızın her alanında kullanılabilecek bir araçtır. Birçok içmimar gelişen dünya düzeni içerinde gereksiz dekorasyon eşyalarından, yüklerden kurtularak işlevsel ürünleri dekorasyona dahil etmektedir. Saat ; farklı tarz ve seçenekleri ile birçok kişinin zevkine hitap ettiği için, hem evin dekorasyonunu tamamlayıcı bir niteliğe sahiptir, hem de kişilerin fazlalıklardan kurtulmasını ve kendine zaman ayırmasını sağlar.