Masa saatleri modelleri genel anlamda farklılıklar gösterdikleri gibi bir çok ortak noktaları da bulundurabiliyorlar. Masa üstü saatler masaların boyutları göz önünde bulundurulduğunda bir birine yakın boyutlarda üretilmekte. Bu standartların dışına çıkan modellerde tabi ki mevcut ancak masanın kullanışlılığını azaltmamak adına daha küçük modeller insanlar tarafından tercih edilmekte. Masa saati modelleri insanların zevk ve görüşlerine göre farklılık gösterebiliyor. Reklam amaçlı oluşturulan saatler dışında bir çok saat dekoratif amaçlı üretilmekte.

Çalışma masası veya herhangi bir masaya farklı bir boyut kazandırmak isteyen insanlar masalarını masa üstü saatler ile süslemeyi tercih ediyor. Masa üstü saatler çoğunlukla dijital saat modelleri olarak karşımıza çıkmakta. Masa saati modelleri  arasında en dikkat çeken modeller ise eski görünüme sahip göze hoş gelen saatlerdir. Analog saatlerin masa üstlerinde kullanılması zevk yada görüş farklılığı olarak kabul görmekte. Analog saatler dekoratif amacı daha önde olan saatlerdir. Masa üstü saatler arasında nesneleştirilmiş saat modelleri de yer almakta.

Ahşaptan yapılmış bir arasın üzerine saat eklenerek masa saati elde edilebiliyor. Masa saatleri modelleri genellikle farklı nesneleri saatlere dönüştürülerek elde edilmekte. Bu modeller çoğunlukla araç veya bir ev olarak karşımıza çıkmakta. Masa saati modelleri bunlarla sınırlı kalmayıp farklı tarz ve görünümlere sahip saatleri de bizlerle buluşturmakta. Yeni saat modelleri arasında en sık rastlanılan model aynalı saat modelidir.  Masa üstlerinde kullanabileceğiniz saatlerin özellikleri farklılık gösterebilir.

Masa saati modelleri özellikleri

Masa saati modelleri özellikleri kullanışlı olması ile sınırlı değildir. Bir masa üstü saati görünümünün yanı sıra boyutu ile de kendini tercih ettirmeli. Genellikle küçük modellerin öne çıktığı masa saati modelleri arasında büyük modellerde yer alıyor. Büyük modellerin kullanılabileceği masaların azlığından dolayı küçük ve orta ölçekli modeller daha çok tercih edilmekte. Bu saatleri büyüklüğü kullanılacağı masaya göre tercih edilmeli. Masada işgal edeceği alan sizi çok yakından ilgilendirir. Masanın kullanımına engel teşkil edebilecek bir saat yerine daha küçük boylarda bir saat tercih edebilirsiniz. Masa üstü modeller ile masanızı süslerken boyutuna da önem vermelisiniz.